Nauji pastatų energinio efektyvumo reikalavimai keičia tradicine jau tapusią plokščio stogo konstrukciją: polistireninio putplasčio ir mineralinės akmens vatos kombinuotą šiltinimo sluoksnį bei bituminę stogo dangą. Visa daugiau rangovų ir užsakovų atsigręžia į naujus sprendimus, šiltinimo sluoksniui naudojamas poliuretano PIR plokštės, o hidroizoliacinė danga pasirenkama PVC. Kuo patrauklus šis naujas sprendimas?
Tradicinė plokščio stogo konstrukcija nebeatitinka užsakovų lūkesčių
Jau daugelį metų Lietuvoje buvo nusistovėjusi plokščio sutapdinto stogo konstrukcija, šiltinimo sluoksniui naudojant kombinuotą polistireninio putplasčio ir akmens vatos sluoksnius bei bituminę prilydomąją stogo dangą. Užtikrinat B energinio efektyvumo reikalavimus ši konstrukcija buvo pakankamai efektyvi ir ekonomiška. Didėjant pastatų energiniam efektyvumui ir storėjant tradicinių šiltinimo medžiagų sluoksniui šis sprendimas praranda savo patrauklumą.
Dabartinėje statyboje pasikliaunama šilumine varža. Tai atspindi ir statybos techninis reglamentas, reglamentuojantis pastatų atitvarinių konstrukcijų varžas. Šiltinimo medžiagos sluoksnio didinimas pastatui reikalingas ne dėl didesnės šiluminės varžos, o dėl to, kad naudojamos šiltinimo medžiagos yra pakankamai laidžios orui, ir netgi toks storas jų sluoksnis nesugeba sulaikyti su šiltu oru per jas išeinančios šilumos.
Vis dažniau atsigręžiama ir į kokybišką plokščio stogo eksploataciją. Eksploatacijos metu didžiausia žala stogui padaroma dėl vandens poveikio. Bėgant laikui nestandi didelio storio stogo konstrukcija praranda savo formą bei nuolydžius, ant stogo kaupiasi vanduo, kuris ir pažeidžia hidroizoliacinę stogo dangą. Augant šiltinamojo sluoksnio storiui ženkliai sulėtėja montavimo greitis, didėja stogo konstrukcijos storis bei svoris, kas tapo nebepatrauklu tiek užsakovams, tiek rangovams.
Didžiausias bituminės stogo dangos trūkumas – montavimo proceso trukmė ir didelė kokybės priklausomybė nuo montavimo kokybės. Siekiant užtikrinti ilgalaikę, kokybišką bituminės stogo dangos eksploataciją dingsta šios dangos ekonominis efektas. Didėjant pastatų komfortui vis plačiau naudojamos įvairios pastato vėsinimo sistemos, kurių ekploatacija yra pakankamai brangi, o didžiausią įtaką pastato įšilimui daro tamsi stogo danga. Šviesių spalvų bituminės stogo dangos už ekonomiškai pagrįstą kainą deja pasiūlyti negali.
Naujas stogo šiltinimo sprendimas – poliuretano PIR plokštės su aliuminio folija
Standžios poliizocianurato PIR plokštės – naujos kartos šiltinimo sprendiniai. PIR plokštės paprastai laminuojamos aliuminio folija. Laminatas apsaugo suformuotas plokštes nuo dujų pasišalinimo iš korėtos struktūros. Laboratoriniai ir lauko sąlygomis atlikti bandymai įrodo, jog laminuotų plokščių šiluminė varža stabilizuojama bei išlieka nepakitusi ir po 10 metų. Šilumos laidumo koeficientas PIR plokščių 0,024-0,022 W/m2K, lyginant su: EPS – 0,045-0,031, akmens vata – 0,041-0,033, XPS 0,035-0,030.
Dėl degimą slopinančių priedų PIR plokštės pasižymi ir puikiomis atsparumo ugniai bei degumo savybėmis. Stogams naudojami PIR plokštės puikiai išlaiko visus priešgaisrinius bandymus: tiek stogo degumo, užtikrinant Broof(t1) klasę, tiek atsparumo ugniai reikalavimus.
PIR termoizoliacinės plokštės yra lengvesnės, todėl stogui tenka mažesnė apkrova, šios plokštės neįgeria vandens. Plokštės yra ilgaamžės ir nekeičia išmatavimų, nesubliūkšta ir nesusispaudžia – tad stogo konstrukcija lieka tokia pati, neišsikraipo, nesuminkštėja.
PIR plokščių montavimas greitas ir efektyvus, ypač klojant šiltinimą vienu sluoksniu, plokščių išmatavimai 1200×2400 mm, storis 20-250 mm.
Optimaliausia hidroizoliacinė danga – 1,5 mm PVC stogo danga
Šiuo metu hidroizoliacinių stogo dangų rinkoje pasiūla apima: bitumines, PVC, TPO ir EPDM dangas. Lietuvos klimatas ypatingas ne tiek kritulių kiekiu, kiek jų įvairove: sniegas, lietus, kruša, šlapdriba. Pasirenkant hidroizoliacinę stogo dangą svarbu pasirinkti tokią, kuri patikimai tarnaus mūsų klimato zonoje, kurioje daug vadinamųjų šalčio pikų. Permainingo klimato teritorijose stogams rekomenduojama rinktis polivinilchlorido (trumpiau – PVC) arba EPDM dangas. Kainos atžvilgiu be abejo patrauklesnė – PVC stogo danga.
PVC dangos – vienos iš technologiškai pažangiausių hidroizoliacinių stogo dangų, jų ilgaamžiškumas siekia 20–30 metų. Tai – lengva, elastinga, savybes išlaikanti net minusinėje temperatūroje danga, tinkama įvairaus tipo stogams. Pagrindinė PVC stogo dangos ypatybė – pralaidumas vandens garams. Kadangi ši danga ne klijuojama visu plotu, o tvirtinama mechaniškai prie stogo juostų kraštuose – joje nuolat vyksta oro cirkuliacija, danga „kvėpuoja“ išgarindama susikaupusią drėgmę aukščiausiose pastato vietose per parapetus.
PVC danga yra atspari UV spindulių poveikiui, dangos hidroizoliacijai nebereikia papildomai įrenginėti vėdinimo kaminėlių, o tai žymiai padidina stogo patikimumo ir ilgaamžiškumo koeficientą. Taip pat svarbu atsižvelgti į platų PVC stogo dangos spalvų spektrą, o ypatingai į šviesians dangas, kurios padeda išvengti pastato įkaitimo vasaros metu ir sumažina ekpsotaciius pastato vėsinimo kaštus.