Didėjantys energinio efektyvumo pastatų reikalavimai didina tradicinių šiltinimo medžiagų storius, kurie ne visuomet tenkina statybos proceso dalyvių lūkesčius. Rinkoje vis labiau įsitvirtina šiltinimo medžiagos, kurių šiluminio laidumo savybės yra aukštesnės už tradicinių medžiagų. Viena šių medžiagų – poliuretano putos.

Poliuretano putų savybės

Poliuretano putos – patvari, lengva ir ilgaamžė šilumos izoliacinė medžiaga. Dėl unikalios putų struktūros, jų šilumos laidumo koeficientas vienas mažiausių: 0,022-0,03 W/mK. Poliuretano putų tarnavimo laikas viršija 30 metų.

Visą tarnavimo laiką termoizoliacinė medžiaga nepraranda savo unikalių savybių ir nereikalauja specialios priežiūros. Šiltinimo sluoksnis nesitraukia, nedūla, nepelija. Uždarų ląstelių dėka, plokštės pasižymi labai aukštu atsparumu drėgmės sugėrimui ir oro infiltravimui. Pagal vandens įgeriamumo savybes poliuretanas nusileidžia tik ekstruziniam poliestireniniam putplasčiui XPS.

Poliuretano putos yra puikus garso izoliatorius. Putų poliuretanas apsaugo nuo gatvės triukšmo, suteikia ramybę ir komfortą. Garso izoliacija didesnė 5 kartus negu kitų šiltinimo medžiagų. Plokštės pasižymi dideliu atsparumu cheminiam poveikiui, todėl termoizoliacijos neveikia tirpikliai, plastifikatoriai ir mineralinės alyvos.

Gaisro atveju poliuretano putos nepalaiko degimo, todėl sulėtėja ugnies plitimas ir sumažėja rizika dėl pakartotinio užsidegimo. Darbinė temperatūra yra nuo -50 iki +120 ˚C, tačiau gali atlaikyti trumpalaikę +200 ˚C temperatūrą.

Šiltinimo sprendimai – purškiamos putos ir poliuretano putų plokštės

Šiltinimui gali būti naudojamos purškiamos poliuretano putos arba poliuretano putų plokštės. Purškiamos poliuretano putos turi aukštą sukibimo koeficientą, todėl gerai laikosi ant bet kokio paviršiaus: plytų, betono, medžio, tinko, stiklo, metalo, dažų čerpių, ruberoido vertikalių ir horizontalių paviršių ir net ant lubų. Geras sukibimas pagreitina apšiltinimo procesą. Purškiamų poliuretano putų šiltinimo įrengimui reikalinga speciali įranga bei montavimo įgūdžiai.

Tradiciniams šiltinimo darbams gali būti naudojamos poliuretano putų plokštės. Dažniausiai tai standžiosios poliizocianurato PIR šiltinimo plokštės. Gamintojai, pasitelkę ilgametę patirtį, poliuretano gamybos receptūrą vis labiau tobulina pasitelkdami įvairesnius cheminius priedus, komponentų kiekių santykį taip modifikuodami produktą ir gaudami skirtingas gaminio savybes – geresnius priešgaisrinius parametrus, šilumines, matmenų stabilumo ir kitas savybes.

Pastatu siltinimas poliuretano PIR plokstemis GOR STAL

PIR plokštės nepalaiko degimo, jos nuo liepsnos anglėja, taip neleisdamos ugniai plisti. Nors vienintelė visiškai nedegi šiltinimo medžiaga yra mineralinė vata, bet PIR savybės konstrukcijoje beveik nenusileidžia vatai. Sutapdinto stogo konstrukcijoje atitinka Broof t1 priešgaisrinę klasę. Tad palyginus su putų polistirolu ar ekstrūzinių polistirolu XPS, PIR medžiaga yra gerokai saugesnė.

Mažas PIR plokštės svoris ypatingai aktuali savybė stogų konstrukcijoms. PIR plokštės mažina apkrovas, tenkančias stogo atramoms. Plokštės nesukrenta, dėl mažo svorio, ilgainiui neatsiranda plyšių, konstrukcija išlieka sandari. PIR plokštės taip pat pasižymi matmenų stabilumu.

Poliuretano plokščių padengimas

Priklausomai nuo taikymo srities PIR poliuretano plokštės gali būti dengiamos iš abiejų plokštės pusių:

  • KRAFT tipo popieriumi;
  • KRAFT tipo popieriumi su aliuminio folija;
  • 50 mikronų storio aliuminio folija AGRO;
  • bitumine danga.

Plokštės su KRAFT popieriaus danga yra naudojamos pastato vidinių atitvarų šiltinimui, su aliuminio folija – išorinių atitvarų šiltinimui, su speicalia aliuminio folija AGRO – žemės ūkio pastatų šiltinimui, su bitumine danga – stogams su bitumine hidroizoliacine danga.